نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان امروزه یکی از روش های تغییر طراحی داخلی و خارجی ساختمان به کار میرود، بیشتر قسمت های داخلی یک ساختمان میتواند رنگ آمیزی شود، هدف از نقاشی ساختمان بهبود نمای یک ساختمان و حفاظت از آن در برابر آسیب های ناشی از آب، خوردگی، حشرات و کپک میباشد. در ایران معمولا رنگ داخل ساختمان به رنگ سفید است و رنگ های دیگر کمتر در داخل ساختمالن به کار میرود.
از جمله بخش هایی که میتواند رنگ آمیزی شود شامل موارد زیر است:
دیوار
سقف
درب
پنجره
کف زمین مبلماننقاشی ساختمان

دلایل ضروری برای نقاشی ساختمان :
نقاشی ازوارد شدن آسیب های زیان آور ساختمان جلوگیری میکند.
سطح مورد نظر تمیز و ایمن نگه داری خواهد شد.
ایجاد ظاهری زیبا و جذاب به سطح مورد نظر

تاریخچه نقاشی ساختمان در ایران
زمانی که خانه ها شکل مدرن ترو اروپایی تری به خود گرفت نقاشی ساختمان هم بیشتر مورد استفاده قرار گرفت، ابتدا رنگ و نقاشی ساختمان توسط شاهان در کاخ ها مورد استفاده قرار میگرفت چون رنگ وارد شده از کشورهای اروپایی بود و در خود کشور تولید نمیشد به همین دلیل قیمت بالایی داشت و توسط هر شخصی به کار برده نمیشد.
چگونگی کار
در نقاشی ساختمان ابتدا باید زیرسازی را انجام شود یعنی باید سطح کاربا استفاده از بتونه پوشانده شود و سپس با سنباده زدن بر دیوار، آن را نرم کرده تا هنگامی که رنگ را بر دیوار می‌زند، رنگ به درستی بر روی دیوار بنشیند تا دیوار دارای برآمدگی و فرورفتگی نباشد.

نقاشی ساختمان در تهران

از جمله کارهایی که باید در نقاشی ساختمان انجام شود:
نصب داربست و بالا بردن نردبان در ارتفاعات بالاتر
پر کردن حفره‌ها و شکاف‌ها با بتونه یا گچ
آماده‌سازی سطوح با scraping، برس سیمی، یا سنباده زدن به یک روکش صاف
اندازه مساحت مورد نیاز محاسبه شود و مقدار رنگ مورد نیاز برای این ناحیه ارزیابی گردد.
از ابزارPrimers و یا sealers استفاده میشود تا رنگ به سطح بچسبد.
با استفاده از برس دستی، rollers، یا اسپری‌های دیگر، رنگ مورد نظر به دست می آید.نقاشی ساختمان

ابزار های مورد استفاده در نقاشی ساختمان

چندین روش برای اعمال رنگ روی سطح مورد نظر وجود دارد و ابزار مناسبی توسط نقاش برای نقاشی ساختمان انتخاب شود ، مانند sprayer قدرت، یا برس. انتخاب ابزار مناسب معمولا بستگی به نوع رنگی که باید رنگ‌آمیزی شود دارد.
ایمنی در نقاشی ساختمان
نقاشان تجهیزات ایمنی ویژه‌ای جهت انجام نقاشی استفاده میکنند. برای مثال، نقاشانی که در فضاهای محدود کار می‌کنند مثل داخل یک مخزن ذخیره بزرگ، باید برای اجتناب از استنشاق گازهای سمی، لباس‌های مخصوص خود را بپوشند. برخی از نقاشان لباس‌های اضافی و محافظ دار را هنگام عمل با مواد ساینده به منظور حذف پوشش‌های قدیمی می‌پوشند. هنگامی که نقاشی در مکان های سخت باید انجام شود مانند نقاشی در ارتفاع بالا، کشتی‌ها، ساختمان‌های بلند، یا سکوهای نفتی، ممکن است از داربست استفاده شود.
تاثیر نقاشی ساختمان بر روحیات فرد
رنگ کردن و نقاشی کردن داخل ساختمان به شکل جدی میتواند روی روحیه افراد آن خانهتاثیر داشته باشد، بیشتر افرادی که در زندگی خود رضایت کامل را دارند بخشی از دلایل این رضایت را نما و رنگ داخلی ساختمان میدانند. رنگ های به کار گرفته شده در ساختمان میتواند ویژگی هایی مانند نشاط آور و یا حتی خسته کننده داشته باشند.توصیه ما به شما در داشتن زندگی آرام همراه با نشاط استفاده از رنگ های روشن است.

ویژگی‌های یک رنگ خوب برای نقاشی ساختمان :
یک رنگ ایده‌آل باید آسان و به راحتی اعمال شود.
یک رنگ خوب باید در مدت‌زمان معقولی خشک شود.
یک رنگ خوب باید روی یک سطح سخت هم خوب شکل گیرد.
رنگ نباید هیچ تغییر در خواص با شرایط تغییر جو ایجاد کند
رنگ باید لایه نازکی را بدون ترک برداشتن، تشکیل دهد.
رنگ باید قدرت گسترش خوبی داشته باشد.
افراد نباید هیچ گونه مشکلات سلامتی از استفاده از رنگ‌ها داشته باشند.
رنگ باید کیفیت و قیمت مناسبی داشته باشد.

انواع رنگ های مورد استفاده در نقاشی ساختمان:

رنگ روغنی
رنگ مبتنی بر نفت که به عنوان “مینای” نیز توصیف می‌شود معمولا برای بیرون، چوب و فلز به خاطر سختی و دوام آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ می‌تواند یک روکش براق برای سطوح ایجاد کند. خشک شدن این رنگ، بسته به شرایط رطوبت، معمولا بین ۸ تا ۲۴ ساعت میباشد.انواع نقاشی ساختمان
رنگ لاتکس
رنگ مبتنی بر آب نیز به عنوان “رنگ لاتکس” یا “اکریلیک” ، این نوع رنگ ها براقیت کمتری دارند و اغلب با دوام تر هستند.
به طور کلی، رنگ‌های مبتنی بر روغن می‌توانند بر روی رنگ‌های آبی اعمال شوند، اما رنگ‌های مبتنی بر آب را نمی توان بر روی رنگ‌های مبتنی بر روغن به کار برد.
رنگ Matte
معمول‌ا رنگ دیوار برونی، “مات” است، که با استفاده از یک برس یا غلتک کاری اعمال میشود، و درخشندگی را برای سطح مورد نظر فراهم نمی‌کند. اغلب استفاده بیشتر از یک بسته از این رنگ ، رنگ یکدست به دست می‌آید. با این حال، رنگ مات به راحتی مشخص می‌شود و به روتوش منظمی نیاز دارد.
Paint Anti
این رنگ برای مقاومت در برابر خوردگی و حمله شیمیایی در نظر گرفته می‌شود. این رنگ شامل روغن linseed به عنوان وسیله نقلیه و پایه کروم روی است. ماسه ، مواد پرکننده آن را تشکیل می‌دهد. این رنگ، بادوام و ارزان است.
رنگ لاستیک مصنوعی
این رنگ یک وسیله عالی برای مقاومت در برابر حمله شیمیایی است. خیلی زود خشک می‌شود. این رنگ کم‌تر تحت‌تاثیر نور خورشید و شرایط آب و هوایی مختلف قرار دارد. این می‌تواند برای سطح بتون تازه اعمال شود. هزینه بالایی را ندارد.
رنگ اطلس
مانند یک تکه پوست تخم‌مرغ درخشش بسیار ظریفی دارد، هستند، نقص های سطح مورد نظر را میپوشانند که آن‌ها را به عنوان رنگ دیوار داخلی مناسب می‌سازد. استفاده از آن‌ها آسان است و اغلب می‌تواند به خوبی با یک پالت پوشش داده شود. آن‌ها اغلب در محیط‌های مورد نیاز مانند آشپزخانه‌ها و حمام‌ها به کار می‌روند و در آنجا برخی از مقاومت آب را تامین می‌کنند.
Semi
در دیوارها، در و پنجره به کار می‌رود. این رنگ یک لایه سختی را ارائه می‌دهد. درخشندگی کمتری را داراست، اما معمولا پوشش خوبی را دارد.
Gloss
این رنگ به طور معمول در چوب و فلز به کار می‌رود چون درخشش بالایی دارد. با این حال، رنگ براق ممکن است نقایص را مورد نمایش قرار دهد.
عوامل تاثیرگذار در قیمت نقاشی ساختمان
در نقاشی ساختمان چندین عامل روی قیمت آن تاثیر گذار است به طور مثال محدوده ای که قرار است نقاشی شود؛ نقاشی چارچوب در، نقاشی آرک‌ها، گچ‌بری سقف و دیوارها یا محدوده ای که تا به حال رنگ نشده است که معمولا به زمان بیشتری نیاز دارد، که این عامل موجب بالا رفتن قیمت آن میشود.قیمت نقاشی ساختمان بر اساس هر متر مکعب حساب میشود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هفت =