نماشویی

نماشویی با توجه به نیاز گسترده جامعه پاک به زیباسازی های گسترده ای که در سطح کلان شهرها وجود دارد امروزه نماشویی یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت شهر و شهرسازی میبباشد و شهرداری های هر منطقه و هر محله از شهرها و استانها نیز نماشویی ساختمان های دولتی، معابر، پل های عابر پیاده، فشاهای سبز و برج های اداری را در راس کارهای زیباسازی شهر می دانند.

تعریف نماشویی

به شستشو و پاکسازی فضای بیرونی یک ساختمان چه از نوع مسکونی و یا اداری و تفریحی همراه با آب فشار قوی جهت از بین بردن آلاینده ها، دودها، خاک ها و سایر کثیفی ها به گونه ای که نمای آن بنای مسکونی یا اداری عاری از هرگونه کثیفی گردد و مثل این باشد که هر شخصی از دور آن را ببیند فکر کند ساختمان نوساز می باشد.

به عبارت بهتر نماشویی همراه با تمیز کردن شیشه ها و سایر قسمت های نماها و سازه های شهری می باشد.

نمای ساختمان در اغلب موارد میتواند شامل مصالح گوناگونی از جمله سازه های اصلی نما، قسمتی از طراحی معماری نما یا همانند پنجره ها به عنوان عنصرهای تامین نوردهی ساختمان ها می باشند.

نماشویی

نماشویی ساختمان ها می تواند به دو نوع انجام پذیرد:

  • به صورت دستی همراه با طی و ابر ((که در گذشته انجام میشد))
  • از طریق ابزارهای شستشو((که امروزه توسط فناوری های جدیدی به صورت مکانیزه عمل نماشویی انجام میپذیرد))

نماشویی یا همان شستشوی نمای یک ساختمان، سهم عمده ای در زیباسازی و آراستگی های محیطی دارد. از دیدگاه زیباشناختی هرچقدر فضای خارجی و بیرونی یک سازه یا یک ساختمان تمیزتر و پاکتر باشد، از نظر جذابیت مخاطبین زیادی را به خود جذب خواهد کرد.

همانطور که میدانید بدلیل آلودگی های آب و هوایی و وجود باران های اسیدی و کثیف، با گذشت زمان لایه ای از مواد اسیدی و خورنده روی سطح ساختمان جمع شده و باعث بدمنظر شدن آن میگردد.

جنس لایه ای خورنده بر روی سطوح ساختمان ترکیبی از اکسید نیتروژن، اکسید سولفور،اسیدهای نیتریک و کربنیک و غیره  می باشدکه اگر به موقع به داد ساختمان نرسیم علاوه بر زشت شدن نمای ساختمان، با وارد شدن این مواد به عمق لایه های زیرین سبب از بین رفتن و پوسیدگی تدریجی نما خواهد شد.

نماشویی علاوه بر از بین بردن این مواد و آلودگی ها باعث زیباتر شدن ساختمان و نقش عمده ای در عمر و دوام سازه و ساختمان خواهد شد.

شرکت کفسابی تهرانی با توجه به تجربه سالیان در حوزه نماشویی همواره در جهت خدمت رسانی و زیباسازی نمای ساختمان شما قدم برداشته و با تضمین ارائه خدمات همواره لبخند رضایت را بر لبان مشتریان و مخاطبین می نشاند.

نماشویی

نحوه قراردادهای نماشویی

نکته ای که حائز اهمیت بوده قراردادهای خدمات نماشویی ساختمان ها بوده به گونه ای که از دریافت نقدی گرفته تا مناقصه های رسمی.

شرکت کفسابی و نماشویی تهرانی آمادگی خود را همواره جهت شرکت در مناقصه های ساختمان های عظیم اعلام نموده است و نمونه کارهای دولتی و یا خصوصی بزرگ نیز در پرونده و رزومه های کاری ما وجود داشته و قابل ارائه به مشتریان می باشد.

نماشویی بر اساس عرفی که در میان کفساب ها وجود دارد شامل یکسری از مقررات کاری بوده و حتماً مجوزهای لازم برای اینکار نیز باید مورد تایید ارگانهای مربوطه باشد.

نوع روش کار، تجهیزات و تعهد در جبران خسارت های احتمالی در پروژه های مختلف متغیر و متفاوت می باشد.

همانطور که پیشتر گفتیم نماشویی به دو روش دستی و واترجت (آب فشار قوی) انجام میپذیرد ( اصولاً برای نماهایی که از جنس سنگی می باشد از دستگاههی واتر جت نیز استفاده میگردد.

پس باید دانست که نماشویی با توجه به نوع و جنس نما متفاوت می باشد.

بطور مثال نماشویی در نماهای کامپوزیت با نماهایی که از سیمان تشکیل شده اند متفاوت است، همچنین برای نماشویی ساختمان های آجری و سنگ تیشه ای یا بادبر باید از سندبلاست استفاده شود.

نماشویی توسط دسترسی با طناب یکی از شیوه هایی است که حدوداً ۱۶ تا ۱۸ سال در ایران انجام میشود و بسته به نوع نما متفاوت می باشد و سابق بر این نیز استفاده از داربست و راپل مرسوم بوده که با توجه به خطرناک بودن و هزینه بالای اجاره داربست این کار مقرون به صرفه نبوده و دیگر کسی از آن روش استفاده نمی کند.

نماشویی

ابزارهای لازم برای نماشویی

  • کرباس و پارچه آستری

در گذشته جهت پاک کردن شیشه ها و از بین بردن کثیفی ها و خاک نما از کرباس خیس و یا پارچه آستری استفاده میکردند ولی امروزه جهت تاثیر بیشتر و پاکیزگی بیشتر نما از پارچه های نانو جهت نماشویی استفاده میگردد.

  • ابر و تی

از نام  ابر مشخص است که ابرهای نانو نیز آب های کثیف باقی مانده را جذب خود کرده و برای لکه نماندن تی هایی همراه با تیغه های لاستیکی که مجهز هستند از روی سطوح شیشه پاک میشود.

  • مواد شوینده نانو

البته در روشهای سنتی مواد شیمیایی حاوی مقدار زیادی صابون، مایع ظرفشویی، شیشه پاک کن های خانگی، تری سدیم فسفات و نمک را شامل میشد ولی امروزه شوینده های نانو نیز جایگزین بهتری برای لکه زدایی و چربی زدایی می باشد.

ناگفته نماند حتی از ضد یخ نیز برای جلوگیری از یخ زدگی محلول ها در زمستان بر روی شیشه ها استفاده میگردد، که این امر در مناطق گرمسیر نیز به دلیل تبخیر آب روی شیشه با کامپوزیت نما، نماشویی آن با تی بسیار راحتتر انجام میپذیرد.

  • برس پاشش آب

آب خالص مورد استفاده نیز از طریق منبع که توسط یک وسیله نقلیه تامین میشود از طریق روشهای فیلتراسیون نیز در محل پروژه و ساختمان نیز آبرسانی و تولید میگردد.

با پاشش و فشارقوی (واترجت) آب خالص بر روی سطوح شیشه و در جهت سایش برس  نیز کثیفی ها و گردو خاک ها از سطوح شیشه کنده شده و نماشویی با توجه به خالص بودن آب و قطبی بودن و یونیزه شده توسط منبع تامین آب مواد معدنی بر روسی سطوح را یافته و کثیفی هار از سطوح جدا میکند.

و در پایان مرحله آبکشی با توجه به خالص بودن آب لکه ای بر روی سطوح نمی نشیند و پس از خشک شدن سطحی یکنواخت و پاک بوجود می آورد.

نماشویی

ما جزو بهترین کفسابی در کشور هستیم باقیمت های  مناسب انجام میدهیم:

نماشویی

نماشویی کامپوزیت

نماشویی ساختمان

کفسابی ساختمان

خدمات کفسابی در تهران

کفسابی در تهران

قیمت کفسابی

خدمات کفسابی ساختمان

سنگسابی ساختمان

سنگسابی چیست

خدمات نماشویی ساختمان در تهران

کفسابی ساختمان چیست

کفسابی ساختمان در تهران

سنگسابی

کفسابی

کفسابی پله چیست ؟

نماشویی

نمای بیرونی ساختمان یکی از فاکتورهای زیبایی در جذب مشتریان در مراکز تجاری میباشد، مسلما هرچه نمای بیرونی ساختمان تمیزتر و زیباتر باشد آن ساختمان جذاب تر و چشمگیر تر میشود.

به دلایل بارندگی و آلودگی هوا به خصوص در شهرهای پرجمعیت با گذشت زمان لایه ای از گردو غبار و آلودگی ها روی سطوح مورد نظر مینشیند که این لایه موجب نازیبایی ساختمان خواهد شد و علاوه بر آن اگر این آلودگی به موقع از بین نرود به لایه های پایین تر نفوذ کرده و سطح مورد نظر را از بین میبرد. نماشویی فعالیتی است که موجب زیبایی نما بیرونی ساختمان و دوام و پایداری طوح بیرونی ساختمان میشود.

نماشویی در دو روش قابل استفاده است

نماشویی دستی و استفاده از دستگاه واترجت، بسته به نوع ساختمان از روش خاص خود استفاده میشود به طور مثال برای نماهای سنگی از واترجت و برای نماهای آجری و سنگ های تیشه ای شکل از دستگاه واتر سندبلاست استفاده میشود.

 

ابزارهای نماشویی

کرباس و پارچه استری

یکی از روش های از بین بردن کثیفی و گردو غبار موجود روی شیشه ها استفاده از کرباس نرم و مرطوب است

ابر خیس و تی لاستیکی

در این روش نمای شیشه ای ساختمان ها با استفاده از ابر خیس و نرم که به صورت کامل در محلول رقیق خیس شده است شسته میشود و بعد از آن سریعا توسط یک تی لاستیکی آب کثیف پاک میشود.

ابر خیس و تی لاستیکی

در این روش، مواد شیمیایی محلول طیف وسیعی از صابون‌ها، مایع ظرفشویی، شیشه پاک کن‌های خانگی، یا تری سیدم فسفات و نمک را شامل می‌شود. اضافه کردن ضدیخ برای جلوگیری از یخ زدگی محلول روی شیشه‌ها در زمستان کاربرد دارد. در مناطق گرم ایران، این مشکل به واسطه تبخیر آب روی شیشه یا کامپوزیت نما، قبل جمع کردن آن با تی بسیار معمول است.

دستگاه واترجت

واترجت یکی از ابزار های شستشوی ساختمان هاست، برای شستشوی ساختمان با استفاده از این دستگاه تعداد طبقات ساختمان مهم نیست بلکه میزان آلودگی موجود مهم است.

برس پاشش آب خالص

در این روش آب خالص، نرم، یا سختی‌گیری شده از طریق دو یا سه مرحله فرایند تصفیه شامل یک مرحله فیلتر کربن و استفاده از غشاء اسمز معکوس، یا فیلتر کربن، غشای اسمز معکوس و سختی‌گیری با رزین‌ها انجام می‌شود. آب مورد استفاده باید حاوی TDS (مجموع مواد جامد محلول کم تر از ۵ ppm) است. با پاشش آب خالص بر روی سطح شیشه و در موضع سایش برس، کثیفی و غبار از روی سطح شیشه شسته می‌شود. خاصیت خالص بودن آن موجب می‌شود تا آب یونیزه شده قابلیت و میل به جذب دوباره مواد معدنی را یافته و کثیفی را از سطح جدا کند. نماشویی در مرحله آبکشی هم با توجه به خالص بودن آب، بدون اینکه لکه ای بر روی سطح شیشه باقی بماند، پس از خشک شدن، سطحی یکنواخت و پاک بوجود می‌آید. در این روش به دلیل خنثی بودن سطح بلحاظ الکترواستاتیکی، تمیزی شیشه‌ها ماندگاری بیشتری خواهد داشت. دیرک‌های تلسکوپی مجهز به برس پاشش آب خالص قابلیت دسترسی تا ارتفاع حدود ۲۰ متر را دارند. محدودیت این روش، کار بر روی نماهای تخت و نسبتاً تمیز است.

 

هزینه نماشویی

هزینه مربوط به نماشویی به عوامل متعددی بستگی دارد که به برخی در زیر اشاره شده است:

عامل اول این است که از چه روشی برای نماشویی استفاده میشود داربست یا بدون دارست، قابل ذکر است که بعضی از ساختمان ها به دلایل امنیتی امکان استفاده از طناب را ندارند.

عامل بعدی در تعیین کننده قیمت نوع سنگ نما است.

میران آلودگی و کثیفی موجود روی سطح مورد نظر

روش دیگر نماشویی ساختمان استفاده از داربست برای این منظور است. این روش کار در ارتفاع هزینه بیشتری در مقایسه با نماشویی با طناب دارد. البته لازم به ذکر است که این روش شست و شوی نما تقریبا منسوخ شده و تنها در اماکنی قابل استفاده است که امکان نماشویی با طناب در آن وجود نداشته باشد.

دلیل نماشویی چیست ؟

از دلایل مهم استفاده از نماشویی حفظ نمای ساختمان در مقابل آسیب ها و آلودگی هایی مانند گردو غبار و مواد آلاینده در مناطق پرجمعیت میباشد که ظاهر کثیف و نازیبای ساختمان را بهبود میبخشد.

طریقه انجام نماشویی

نماشویی بدون داربست

برای انجام نماشویی استفاده از داربست زمان زیادی را نیاز دارد و در کنار زمان قیمت بالاتری را هم در برمیگیرد، به همین دلیل جدیدا از روش نماشویی بدون داربست که در سریع ترین زمان ممکن قابل انجام است و هزینه کمتری نیز دارد صورت میپذیرد.

نماشویی بدون داربست از طنابی استفاده میشود که برای ساختمان های بلند و با ارتفاع بالا به کار برده میشود، نماشویی بدون داربست در ایران از ۱۵ سال پیش شروع گردیده است.

در این روش افراد حرفه ای در نماشویی ساختمان با استفاده از طناب های ایمنی مخصوص این کار از ساختمان ها آویزان شده وشروع به شستشوی نما میکنند، افرادی میتوانند این کار را انجام دهند که دارای قدرت جسمانی خوبی باشند و در این کار به اندازه کافی تجربه داشته باشند.

تمیز کردن به روش نرم در مقابل فشار فشار بالا

روش تمیز کردن نرم میتواند هم با محیط زیست سازگاری داشته باشد و هم روشی برای حفاظت از ساختمان شماست در صورتی که استفاده از شستشو با فشار بالا میتواند روی سطح ساختمان خطوطی را به وجود آوردو آن را در معرض رطوبت قرار دهد .در فرآیند نماشویی سقف ها، دیوارهای ساختمان شما میتواند با سرعت بسیار بالایی نسبت به روش های سنتی تمیز شوند.

مواد شیمیایی موجود در مواد شستشوی نرم میتواند جلبک ها، کپک و سایر عواملی که به سطح بیرونی ساختمان آسی وارد میکند را از بین ببرد. از همه مهم‌تر، شیمی با محیط‌زیست سازگار است تا از بوته‌ها، گیاهان و لایه‌های سطحی ساختمان خود محافظت کند. در نماشویی از شستشوی نرم همراه با فشار آب پایین استفاده میشود که رشد بیولوژیکی را از ماده شیمیایی شستشوی نرم حذف می‌کند. این رویکرد ثابت شده برای ایجاد تمیز کردن، نتایج تضمین‌شده و طولانی‌مدت را ارایه می‌دهد.

مزیت های استفاده از روش نرم شستشو

نماشویی بیرونی ساختمان سر و صدای خاصی ندارد زیرا از سیستم softwash  به جای ماشین شستشو استفاده میشود که میتواند سطوح مورد نظر را به اندازه کافی ضدعفونی و تمیز کند.

نماشویی بیرونی ساختمان برای سطوحبتن، سنگ و آجر مورد استفاده قرار میگیرد، در نماشویی از موادی استفاده میشود که برای محیط زیست خطری را نداشتنه باشد و نتیجه این فرآیند بدون اینکه به محیط زیست آسیبی برساند انجام میشود.

 

نوع ماده موجود در مواد شستشوی نماشویی

لک ها، آثار باقی مانده ازکثیفی های موجود روی سطح بیرونی ساختمان باعث میشود روی افراد آن ساختمان یا مشتریان تاثیر منفی بگذارد، با کمک نماشویی ساختمان میتوانید ظاهر ساختمان را مجددا زیبا سازید.

پلاتین یک تمیزکننده با قیمت معمولی برای نماشویی ساختمان به کار میرود، نتیجه کار با پلاتین : تمیز شدن نمای ساختمان و ظاهری